1 2 3 4 5

1% podatku KRS 0000349426 Bez wahania przekażcie 1% Waszego podatku dla polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel.

7 rocznica trzęsienia ziemi na Haiti 12 stycznia 2017 roku mija siódma smutna rocznica tragicznego trzęsienia ziemi na Haiti. Wówczas zginęło wielu niewinnych ludzi.

Creamy dzieciom :) Firma Creamy Creative Cosmetics postanowiła wesprzeć dzieci ze szkoły Jana Pawła II w Jacmel.

Nagroda uznania za wybitny projekt infrastruktury publicznej Nasi architekci: Marta Niedbalec i Maciej Siuda odebrali nagrodę dla całego zespołu BALON (Medellin w Kolumbia) zostali oni wyróżnieni nagrodą Holocim Awards 2014 za projekt szkoły na Haiti!

Przekaż 1% podatku KRS 0000349426 Poznaj twarze naszych dzieci! Przyszli uczniowie szkoły Jana Pawła II w Jacmel tymczasem bawią się w prowizorycznej szkole.


zamknij

Wyniki wyszukiwania


Retrospekcje

25.02.2011

Młodzi lekarze z Polski jadą na Haiti

Troje młodych lekarzy pojedzie w listopadzie na Haiti żeby wspierać pracę szpitala Albert Schweitzer w miejscowości Deschapelles w Dolinie Artibonite. Fundacja Polska-Haiti jest partnerem projektu. W czasie swojego pobytu, lekarze chcą odwiedzić szkoły w Cazales - największej miejscowości zamieszkanej przez potomków polskich legionistów, którzy przyjechali na Haiti z wojskami francuskimi na początku XIX wieku.

Anna Szaciłło, Jarosław Korzybski i Łukasz Jaworski są absolwentami Collegium Medicum przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. We wrześniu br. skończyli staże w bydgoskich szpitalach, w lutym zaczynają specjalizacje: z neurologii (Ania), anestezjologii (Jarek) i ortopedii (Łukasz). Dlaczego postanowili pojechać na Haiti? – W naszej motywacji nie ma wiele patosu. Po prostu to jeden z niewielu momentów w karierze zawodowej kiedy mamy kilka miesięcy wolnych i możemy sobie pozwolić na taką przygodę połączoną z ważną pracą – tłumaczy Ania Szaciłło. 

Pod koniec listopada lekarze pojadą do szpitala Albert Schweitzer, który znajduje się w miejscowości Deschapelles, oddalonej o ok. 80 km na północ od stolicy kraju, Port-au-Prince. Będą pracować na oddziałach chorób wewnętrznych, pediatrii, położnictwa i chirurgii. Placówka, którą założyli William i Gwen Mellon, funkcjonuje od ponad 50 lat, ale jej przedstawiciele przyznają, że ostatnich dziewięć miesięcy to jeden z najcięższych okresów działalności HAS. Po styczniowym trzęsieniu ziemi, które zniszczyło centralną część kraju i zrównało z ziemią stolicę, do szpitala zgłaszały się setki potrzebujących. Były tygodnie, gdy mieszkało w nim 800 pacjentów, chociaż ma tylko 80 łóżek. Dodatkowo, po styczniowej katastrofie tysiące ludzi przeniosło się na północ kraju, a w skutek migracji liczba mieszkańców Doliny Artibonite w ciągu kilku miesięcy zwiększyła się z 300 do 450 tys. Tym samym drastycznie wzrosła ilość pacjentów szukających pomocy w HAS.

Jak lekarze przygotowują się do wyjazdu? – Od dwóch miesięcy intensywnie uczymy się języka kreolskiego, Fundacja Polska-Haiti organizuje dla nas serię szkoleń na temat kultury i religii Haitańczyków. Spotykamy się z osobami, które mieszkały i pracowały na Haiti. Szukamy też sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć nasz projekt. Potrzebne jest 30 tys. zł na pokrycie kosztów przelotu, mieszkania i wyżywienia w kampusie prowadzonym przy szpitalu – wylicza Łukasz Jaworski. Firmy zainteresowane wsparciem projektu mogą kontaktować się z Niną Hałabuz, z Fundacji Polska-Haiti, która jest menadżerem projektu. 

Polacy na Haiti: Chociaż oddalone o tysiące kilometrów, wspólna historia połączyła Polskę i Haiti na początku XIX wieku, gdy obydwa narody walczyły o niepodległość. Do tej pory na Haiti żyją potomkowie polskich legionistów, którzy dotarli na Hispaniolę z wojskami francuskimi, wysłanymi przez Napoleona Bonaparte na Saint Domingue by tłumić bunt czarnych niewolników. Polacy stanęli po stronie powstańców i tym zaskarbili sobie ogromną wdzięczność Haitańczyków. Ci, w geście uznania, ofiarowali Polakom ziemi. Obecnie największe skupisko czarnej polonii znajduje się w wiosce Cazale, ok. 70 km na północny wschód od stolicy kraju, Port-au-Prince i ok. 50 km od Deschapelles, gdzie będą pracować polscy lekarze. W czasie swojego pobytu chcą pojechać do Cazale, odwiedzić tamtejsze szkoły i spotkać się z uczniami.

Relacje z przygotowań do wyjazdu, podróży, pobytu na Haiti i pracy w szpitalu będą publikowane na blogu „Dr Vodou – z Polski na Haiti”, www.zpolskinahaiti.blox.pl